top of page

1. 10 VĚCÍ PRO LEPŠÍ RÁNO

1.

Popřeju si dobré ráno, síla pozitivního slova
Popřeju dobré ráno a vymyslím jednu pozitivní otázku, pro sebe nebo Filipa.
Chápu, že to je po ránu skoro až absurdní, málokomu se chce vstávat a ještě něco vymýšlet, ale jednoduché "Spal jsi dnes dobře?" nebo "Zdálo se ti něco zajímavého" nebo prostě jen "Krásné ráno:)" rozveselí.

2.

Hudba a melodie
Po probuzení si pustím svůj ranní playlist s oblíbenými písničkami, ať už je to "Walk like a badass ze Spotify" nebo moje oblíbená vážná hudba, soundtracky, nebo zkrátka nějaký ranní chill s pohodovými interprety.
Když mám těžšíráno, při první písničce ještě ležím v posteli. když je ráno na akčnější vlně, při této písničce se už začínám připravovat.
V létě ráda otevřu okno dokořán a poslouchám zvuky probouzejícího se města, okna mám směrem do vnitrobloku kde je asi 20m strom, keře a sousední zahrádky. Je tam klid a jsou tam slyšet ptáci.

3.

Voda
Osvěžení a probuzení.
U postele mám půllitrovou sklenici s vodou, někdy si do ní rozpustím šuměnku s příchutí, někdy nakapu do vody citron. Mám pocit, jako by mě hned po budíku,pár doušků vody prostě postavilo na nohy.

4.

Cvičení ducha i těla
Záleží na tom, kolik času tomu chci ten den věnovat, od 15 min po hodinu. Díky mé práci, si mohu čas přizpůsobit podle potřeb.
Tradičně už mám nachystanou hromádku s oblěčením na běh. V zimě i v létě. Rovnou se převléknu, hudbu přesměruji do sluchátek a vvyrazím ven.
(Více v sekce cvičení:)
Vyberu si oblíbené cvičení,tedy dlouhhý či krátký běh, cvičení doma na koberci, cvičení na protažení, dýchání. je to určitý druh meditace.
Pilates. Celkem zajímavé je cvičení s elastickou gumou nebo jen vlastní vahou. Často podle Rebeccy*

5.

Vůně a pocit čistoty
Příjemné aroma dokáže neuvěřitelně povzbudit a potěšit. Třeba jen vůně aviváže z oblečení, vůně šampónu na vlasech, krém na obličej, levandulový olej na ruce.
Ranní sprcha s oblíbeným mýdlem a pro mě ještě důležitějším tělovým krémem. Používám jich několik, podle nálady. Jeden z nich mi připomíná naše cestování, jiný kancelář.
Občas zapálím jednu z vonných tyčinek, dovezených z Indie, připomíná klidné časy bez stresu na dovolené.

6.

Teplý nápoj
Hlavně v zimě. Prohřeje a probudí organismus, probudí chutě. 
Ráda ráno piju chyawanprash ( jedna lžička rozpuštěná ve vroucí vodě:mléce 1:1 ) nebo si namelu zrnka kávy s vanilkovým či čokoládovým aroma. 
Kávu si dávám s kravským mlékem a když zrovna máme, tak s mandlovým, který kávu ještě dosladí. její voňavá vůně a jemná nasládlá chuť působí skoro až jako rituál.
Kávu si buď předemelu dopředu, ale například o víkendech si kávu meleme v ručním mlýnku. Už jenom točení kličkou člověka probere.
Úžasné je také maté, matcha čaj, někdy jenom teplé mléko se skořicí.

7.

Dobrá snídaně
Základem mého dne je snídaně. Během pracovních dní si ji připravuji dopředu a o víkendu se stává její příprava součástí rána.
(Více o snídaních v sekci pomocníček...)
Snídám v podstatě chvilku po probuzení. Záleží na cvičení. Když se jen protahuji a dělám něco krátkého, nasnídám se hned potom.
Zato před během potřebuji něco malého sníst. Proto mívám jednu malou předsnídani a potom tu běžnou. "Předsnídaně" bývá banán, pár datlí, jogurt nebo ukradnu pár lžic z předem připravené snídaně :)
x_Překvapení pro radost
Do snídaně si často schovám nějaké sladké překvapení ( převážně připravuji kaše a jogurtové směsi, slanou jen občas). Když chystám snídaňové krabičky, přidám tam lžičku datlového sirupu, nebo pár oříšků jiného druhu ( když jsou ve snídani hlavně arašídy, zakamufluji tam pár mandlí)

8.

Vše připraveno večer předem
Pro usnadnění rána si připravím oblečení na hromádku, jídlo na druhý de je připravené v ledničce - ráno ho jenom přendám do plátěné tašky kterou si nosím do práce.
Když nás druhý den čeká tancování, lezení nebo třeba horoškola, vše už mám ráno nachystané.

9.

Doba spánku
Prostě klasika, je důležité si najít čas na spánek. 
Večer se toho dá udělat opravdu hodně, a co teprve přes noc. Když vstanete brzy ráno, ten den se dá stihnout něco navíc. A co kombinace všeho?
Je těžké tomu odolat. 
Těch osm hodin opravdu není ledajaký výmysl, projeví se však až dlouhodobě. Oproti jiné spací rutině pozoruji pevnější zdraví, nebývám nemocná, mám čistější pleť, začali mi méně padat vlasy a jsou pevnější, lépe se soustředím a spousta dalších výhod.
Já jsem si dala jako řebříček během týdne desátou hodinu. Zkrátka musím přestat s tím co dělám a jít spát. Přestala jsem si dávat nereálné osobní deadliny, zkrátka to dodělám ten druhý den.
Budík je trvale nastaven na šestou hodinu +-20min. Záleží na délce očekávaného cvičení.
Filip by asi rád chodil později spát a později vstávat, já zkrátka ráda vstávám v tuhle dobu, jsem jeden z těch roztěkaných lidí co by chtěli všechno stihnout, ale musí si v tom udělat pořádek. Takto, když jdu spát, mám pocit, že na všem začnu dělat hned ráno. 

10.

Voda s sebou, voda během dne
Nosím s sebou lahev na vodu, v zimě třeba menší termosku. 

Voda se dá natočit v pítku ve škole nebo v práci, kohoutková je také prima. Hdyratace se opravdu projeví jak na zevnějšku, tak i na vlastním pocitu.

bottom of page